اگر چه روغن موتور 5w-40 مانند روغن موتور 5w-30 رایج نیست اما قطعا دارای ویژگی های بسیار قابل تحسین است که سلامت موتور شما را تضمین می کند که برخی از این ویژگی ها به شرح زیر می باشند:
1- از موتور خودروی شما در برابر انباشته شدن و تشکیل ساختاری لجن گونه حفاظت می کند.
2- از کارکرد مناسب موتور شما با دور موتوری بسیار ایده‌آل در اقلیم های سرد اطمینان می بخشد. این روغن موتور در دماهای بسیار سرد با بازدهی بسیار عالی به کمک موتور شما می آید.
3-زمان شروع به حرکت اجزای موتور را تسریع می بخشد.

در عکس زیر همانطور که مشاهده می کنید ویسکوزیته انواع روغن در دمای 20- درجه سلسیوس را مشاهده می کنید ، عکس به طور کامل نشان دهنده آن است که روغن های سمت چپ تصویر کاملا مایع اند و حتی در دماهای بسیار سرد هم می توانند خاصیت روان بودن را حفظ کنند بنابراین مهم نیست دمای هوا چقدر باشد مهم این است که روغن موتور شما از لحظه استارت زدن تا حرکت در لا‌به‌لای تمام اجزای موتور خودروی شما گردش می یابد.

اینکه بین این دو روغن کدام یکی را انتخاب کنیم بستگی به اقلیم و شرایط استفاده شما بستگی دارد اما اکثر مصرف کنندگان این روغن همان خرید همیگی خودشان را ترجیح می دهند که یعنی روغن موتور 5w-30 چرا که این روغن به راحتی و روانی و سرع در موتور به گردش در می آید و عملکرد بسیار مناسبی در دمای سرد و گرم از خود نشان می هد و در زمان استارت خودرو بسیار سریع لایه نازکی را بین قطعات ایجاد می کند .
از دید تکنیکی و مهندسی اگر بخواهیم به این دو روغن نگاهی بیاندازیم هر دو روغن در دمای سرد عملکردی برابر را به معرض نمایش می گذارند اما در دمای بالاتر به طبع روغن 5w-40 و به دلیل ویسکوزیته بالاتر قطعات را بسیار راحت بر روی هم می لغزاند و بازدهی موتور شما بسیار بهتر می شود اما سرعت گردش آن کم است.